Drew Barrymore Online
Drew jako: Danielle
Režie: Andy Tennant
Scénář: Susannah Grant, Andy Tennant
Produkce: Mireille Soria
Dále hrají: Drew Barrymore, Anjelica Huston, Dougray Scott, Patrick Godfrey, Timothy West, Judy Parfitt, Jeroen Krabbé, Melanie Lynskey, Megan Dodds, Richard O'Brien, Jeanne Moreau, Toby Jones, Matyelok Gibbs, Walter Sparrow, Janet Henfrey, Lee Ingleby, Ernst Stankovski, Judit Földesi, Anna Maguire, Elizabeth Earl, Alex Pooley, Peter Gunn, John Walters, Amanda Walker, Pascal Bianco-Levrin de Bouzid
Premiéra v USA: 29.07.1998
Premiéra v CZ: 17.12.1998
Rozpočet: $26,000,000
Tržby: $98,005,666
Žánr: Romantický / Komedie / Drama / Fantasy
Délka: 116 min

Když byla Danielle ještě malá, zemřel jí otec, a zanechal tak dívku napospas maceše. Ta měla dvě vlastní dcery a k Danielle se chovala tak, že z ní nakonec vyrostlo mladé děvče pro všechno, v jednom kuse obskakující své dvě nevlastní sestry. Jednoho dne se ale na zahradě setkala s princem prchajícím před povinnostmi a láska začala klíčit.

Zajímavosti

 • Postava prince je inspirována francouzským králem Jindřichem II. Ten se ale narodil pouhý měsíc před úmrtím Leonarda da Vinciho v roce 1519.
 • Příběh se dočkal muzikálové adaptace na divadelních prknech. První premiéra byla naplánována na rok 2009, několikrát se však odložila a nakonec k ní došlo až v polovině roku 2015 v Paper Mill Playhouse (Millburn, New Jersey, USA).
 • Leonardo da Vinci žil od roku 1516 až do své smrti roku 1519 žil ve Francii na pozvání krále Františka I. Ten byl francouzským králem v letech 1515 až 1547. Na trůnu ho vystřídal jeho syn Jindřich II. Ten vládl od 31. července 1547 do své smrti v r. 1559.
 • Když královna promlouvá princi do duše a vysvětluje mu, jak je důležitý výběr nevěsty, řekne: ,,Rozvádějí se jen v Anglii.” Jde o narážku na Jindřicha VIII. a jeho šest manželek, z nichž se se dvěma rozvedl.
 • Portrét, který ve filmu kreslí Leonardo Da Vinci podle postavy Drew Barrymore, je ve skutečnosti inspirován pravým Da Vinciho obrazem “La Scapigliata”.
 • Mona Lisa byla nakreslena na dřevěnou desku, takže by nebylo možné srolovat ji tak, jak to bylo ukázáno ve filmu.
 • “Popelčiny” skleněné střevíčky vyrobil Salvatore Ferragamo.
 • Na začátku filmu bratři Grimmové říkají královně, kolik už slyšeli variant příběhu o Popelce. Zmíní se, že v některých verzích nemá Popelka na bále skleněné střevíčky, ale kožené. To odkazuje na verzi Charlese Perraulta, který poprvé příběh interpretoval se skleněnými střevíci. Lidé věří, že to byl špatný překlad, protože ve francouzštině jsou skleněné střevíce “pantoufle de verre” podobné koženým střevícům “pantoufle de vair”.
 •  Když Danielle plave v jezeře, používá obrácený plavecký styl prsa, ten byl populární ve středověké a renesační Evropě a obvykle je vyučován jako plavecký styl k přežití.
 •  Přesně jak je zobrazeno ve filmu, skutečný Leonardo Da Vinci nosil obraz Mony Lisy všude s sebou až do své smrti.
 •  Bleděmodré šaty, které si vezme Danielle, když jde s Jindřichem navštívit klášter, jsou ty samé, co si odmítne vzít její nevlastní sestra Margareta na ples s tím, že určitě aspoň 50 dalších děvčat na sobě bude mít tu samou barvu.

 


Zpět