Drew Barrymore Online
Drew jako: Nancy Kendricks
Režie: Danny DeVito
Scénář: Larry Doyle
Produkce: Drew Barrymore, Ben Stiller, Stuart Cornfeld, Nancy Juvonen
Dále hrají: Ben Stiller, Drew Barrymore, Eileen Essell, Swoosie Kurtz, Robert Wisdom, Michelle Krusiec, John Hamburg, Maya Rudolph, James Remar, Wallace Shawn, Justin Theroux, Harvey Fierstein, Amber Valletta, Tim Maculan, Jenette Goldstein, Danny DeVito, Tracey Walter, Geraldine Hughes, Kumar Pallana, Christina Kirk, Jackie Sandler, Linda Porter, Chuma Gault, Louis Giambalvo, Jevgenij Lazarev, Edward Edwards
Premiéra v USA: 26.9.2003
Premiéra v CZ: 06.05.2004
Rozpočet: $40,000,000
Tržby: $19,322,135
Žánr: Komedie
Délka: 85 min

Danny DeVito prokázal mistrovství v žánru černé komedie již před patnácti lety snímkem Válka Roseových. Rozvádějící se manželský pár (Michael Douglas a Kathleen Turnerová) v něm svedl nelítostný zápas o to, komu po rozvodu připadne jejich společný dům. Také v jeho novém filmu Baba na zabití je předmětem sporu vytoužená nemovitost. Tentokrát se jedná o starobylý dům v Brooklynu se třemi krby, vitrážovými okny a majestátní knihovnou. Mladí manželé Alex a Nancy se do něj nastěhují v domnění, že našli svůj vysněný domov. Splněný sen má ovšem malý háček: první poschodí obývá za regulované nájemné na první pohled roztomilá stará dáma, paní Connellyová, která, jak je ujišťuje realitní agent, se netěší dobrému zdraví, takže dům bude novým majitelům brzy patřit celý. Jak záhy vyjde najevo, opak je pravdou. Paní Connellyová se rozhodně zemřít nechystá a svou ďábelskou vitalitu vynakládá zejména na vynalézání nových a nových způsobů, jak novým sousedům znepříjemnit život. Od televize puštěné na plné pecky, přes permanentní žádosti o drobnou pomoc až po pozorování jejich milostných hrátek.

Zajímavosti:

  • Baba (Eileen Essell) sleduje jako první film na nové televizi snímek Dokonalá bouře (2000).
  • Príbeh filmu sa zrodil v hlave scenáristu Larryho Doylea a bol inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali vo Francúzsku. V roku 1965 47-ročný právnik súhlasil, že bude platiť 500 dolárov mesačne za krásny byt obývaný 90-ročnou pani Calmentovou až do jej smrti, a potom ho po nej zdedí. Nanešťastie pre neho sa pani Calmentová stala najstaršou ženou na svete a dožila sa 122 rokov. Zomrela až v roku 1997, rok po smrti svojho 77-ročného podnájomníka. Doyle sa začal pohrávať s touto myšlienkou, premiestnil príbeh do Brooklynu, a načrtol postavy zo svojho vlastného života, hoci nevraví, ktoré.
  • S Hitové duo Ben Stiller a Drew Barrymore příliš diváků nenadchlo, a tak se film během prvního víkendu (26. – 28. 9. 2003) v severoamerických kinech vyšplhal jen na sedmé místo s výdělkem 4,6 mil. dolarů. Miramax za svou 40-milionovou investici inkasoval celkově jen něco pod 10 milionů. O něco lépe si film vedl na videu, kde vydělal 14,4 milionu.
  • Původně měl film režírovat Greg Mottola.
  • Drew Barrymore byla za tento film spolu s rolí v pokračování Charlieho andílků nominována v kategorii Nejhorší herečka na Razzie Awards, čili měla šanci získat Zlatou malinu.
  • Pro scénáristu Larryho Doyla to byl celovečerní debut, doposud se podílel jen na produkci a psaní epizod Simpsonových. Do Hollywoodu ale nevkročil tou správnou nohou, protože i jeho následující projekt Looney Tunes: Zpět v akci byl komerčně bez úspěchu.
  • Film pro Miramax produkovali společnosti Flower Films, která patří Drew Barrymore a Stillerova Red Hour Films.
  • Studio, zřejmě z obav o finanční úspěch, posouvalo premiéru z původního data 16. srpna 2002 minimálně pětkrát, až konečné datum zakotvilo na 24. říjen 2003, který nakonec změnili také. (
  • V Anglii se snímek promítal pod názvem „Our House“.

 

 


Zpět