Drew Barrymore Online

Charlieho Andílci

Charlieho Andílci   |   Written by sms.cz
Charlieho Andílci

Jsou krásné, jsou úžasné a pracují pro Charlieho… Necelá dvě desetiletí po odvysílání posledního dílu stejnojmenného televizního seriálu přichází do kin jeho aktualizovaná celovečerní verze. Producent Leonard Goldberg, který se na seriálu podílel dva roky coby výkonný producent, se pro zfilmování rozhodl na základě úspěchu Uprchlíka s Harrisonem Fordem, další adaptace kultovního televizního seriálu. Seriál označuje Goldberg za “fenomén, který byl možná počátkem emancipace žen uvnitř populární kultury”.
Ke Goldbergově překvapení se mu sama od sebe přihlásila herečka Drew Barrymoreová s tím, že by se chtěla stát jedním z “Andílků”, elitních soukromých detektivek. Zároveň se svou produkční partnerkou Nancy Juvonenovou přednesly vlastní návrhy, jak by podle nich měly “Andílci” v novém kabátě vypadat. Pro roli dalšího “Andílka” navrhla Barrymoreová svou dobrou kamarádku Cameron Diazovou. Obě herečky mluvily o projektu telefonicky skoro dvě hodiny, než se baterie v mobilu Diazové vybila. Barrymoreová ji na roli lákala těmito slovy: “‘Bude to holčičí akční film. Budeme krásné a drsné a budeme mít ujeté šaty. Nebudeme střílet, budeme dělat kung-fu. V tomhle filmu budou kopat do zadků holky.'” Tomu Diazová nemohla odolat a souhlasila. Otázka třetího “Andílka” zůstala prozatím nezodpovězená …

Charlieho Andílci

Ve srovnání s jinými akčními filmy se Charlie’ho andílci v jednom zásadním ohledu liší: Chybí v něm oboustranné přestřelky. Vysvětlí nám to Andy Armstrong, asistent koordinátora kaskadérů Vice Armstronga: “V tomhle filmu používají střelné zbraně jenom protivníci, ne “Andílci”, což je samo o sobě výzvou. Museli jsme to provést tak, abychom vzbudili dojem ohrožení života a v akčních sekvencích se obešli s minimálním arsenálem.” Bez zbraní a s fyzicky zdatnějšími soupeři museli mít “Andílci” takový způsob obrany, kde by fyzická síla a výška nehrály roli. Jako vhodné řešení připadalo tvůrcům kung-fu.
Tvůrci, inspirovaní způsobem, jakým se bojová umění prezentovala v Matrixu, povolali několik spolupracovníků z tohoto filmu, aby “Andílky” vycvičili. Tým, vedený Cheung-Yan Yuenem (oslovovaným “Mistře”), přijel do Států a setkal se s oběma herečkami a štábem. Diazová vzpomíná na Mistrova slova: “‘Nemůžete jet na půl plynu. Jestli chcete, abychom vás trénovali, musíme vědět, že máte vůli.'” Obě herečky se shodly na tom, že vůli mají, a pod pečlivým dozorem Mistra začaly záhy s tréninkem. “Když jsem začínala,” vzpomíná Diazová, “nemohla jsem si dosáhnout na prsty u nohou. Náš trenér mě tlačil na záda a říkal: ,Bolest je váš nejlepší přítel. Dejte jí to najevo. Jednoduše řekněte: Miluji bolest.’ Doslova jsem to probrečela. Jenže na konci dne jsem se dokázala položit hrudníkem na kolena. Bylo to úžasné.” Zatímco Diazová s Barrymoreovou vylepšovaly své přátelství, role a bojové umění, vrtalo všem hlavou, kdože se stane třetím “Andílkem”. Poté, co se o roli Alex zajímalo několik hereček, padla volba na Lucy Liuovou. Ta – pracovně i v soukromí – dvojici hereček ideálně doplnila.

Charlieho Andílci

Jakmile byla trojka kompletní, mohly se herečky pustit naplno do tréninku. “Zezačátku jsme trénovaly šest až osm hodin denně,” vzpomíná Barrymoreová. “Byly jsme na kolenou v poloze na koni a učily se ustát váhu našeho těla. Pak jsme se protahovaly a kopaly a mlátily, a potom dělaly otočky. A pak zase kopy a rány. Mlátily jsme do toho pytle hodiny a hodiny. Potíte se. Otročíte. Učíte se věci, o kterých jste ani netušily, že je dokážete. Ke konci dne máte ruce pokryté přetrženými žilkami.” Přesto neztrácely elán. Půlku dne bývaly dívky uvázané na provazech, používaných trenéry k výcviku. I natáčení samotných scén, nabitých akcí, bývalo bolestné. Dívky musely přiznat, že být akčním hrdinou je opravdická dřina. Žádné hračičky a exploze, všechno bylo na jejich bedrech: vypnutí, roznožky, výskoky a výkopy. Dívky se do svého úkolu pustily s takovou vervou, že je horko těžko přemlouvali, aby se v jistých scénách nechaly vystřídat kaskadérkami. Yuen dodává: “Cameron, Drew a Lucy se tak snažily, že kaskadérky musely přidat, aby je překonaly.”
Tvůrci se shodují na tom, že koncept “Andílků” je i dnes něčím převratným. “Akční film je poslední baštou mužských hvězd,” tvrdí Leonarg Goldberg. “Já si ale myslím, že “Andílci” z roku 2000 to změní.” A jaké podle režiséra McG plyne z filmu poučení? “To, že jsem krásná ještě neznamená, že nemůžu jít a nakopat ti prdel a to všechno ve ‘světě mužů’. Žádný ‘svět mužů’ už neexistuje, je to svět nás všech.”

Charlieho Andílci